Historické stavby I.

22. ledna 2010 v 11:42 | AgriCE |  Stavby
Pro poučení případným budoucím stavitelům nových hospodářství
Celkový pohled na částečně zahloubenou zděnou stáj mléčné farmy spojenou s průjezdnou celodřevěnou stodolou. Povšimněte si nájezdové rampy zbudované ze zeminy vytěžené při výkopových pracech. Tento koncept může být výhodný zvláště v mírně se zvyšujícím terénu, kde nevyžaduje přepravu takových množství hlíny. Je ovšem nezbytně nutné zajistit dostatečné osvětlení a ventilaci pomocí oken nebo nouzově světlíků. Stavba čtvercového půdorysu s délkou stěny zhruba 15 m by měla dostačovat (prý) pro farmy s 40 - 80 ha dobré půdy.


Pod písmeny A a B se nachází ustajovací prostory pro koně, kde box (A) je určen jako porodní a pro ranou péči o klisnu s hříbětem. Pod písmenem B jsou dvě párová stání. Písmenem C jsou označena vazná stání pro dojený skot s centrální krmnou chodbou v počtu 2 x 11 kusů. Ventilační otvory (D) a zároveň shozy pro stelivo jsou připojeny přímo k ventilačním kupolím na střeše stavby. Části stáje označené E, F jsou určeny pro telata a pro bahnice s jehňaty vyžadujícími zvláštní poporodní péči. Krecht (G) by měl být přístupný z krmné chodby. Dešťová voda ze střech se shromažďuje v reservoáru (H) nahrazujícím studnu a slouží k napájení zvířat přes pumpu (I) umístěnou v krmné chodbě. V krmné chodbě se nachází i shoz (J) a míchání krmiv (L). Schodiště do stodoly v patře je označeno M. Pod písmenem S je umístěna chodba s padacími dveřmi pro shoz steliv a krmiv k odvozu mimo stáj.


Vlastní stodola je rozdělena hlavní a vedlejší chodbou na čtyři části - boxy (P) na objemové materiály. Centrální prostor - křižovatka slouží jako mlat (Q). Stacionární řezačka píce (K) je umístěna v bezprostřední blízkosti vstupního otvoru (O) shozu krmiv označeném ve stáji písmenemm J. Prostory označené N jsou vyhrazeny pro obilní sila nebo zásobníky jadrných krmiv a bočně vymezují schodišťovou šachtu. Písmeny R jsou označeny otevíratelné ventilátory - shozy steliv ústící jako D ve stáji.

Literatura: Barn plans and outbuldings, Dr. Byron D. Halsted, Orange Judd co., New York, 1886
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama