Nejmenovaní (obvyklí) postižení

21. ledna 2010 v 23:20 | AgriCE |  Na aktuální téma, nebo-li co mě štve
Aktuálním tématem dnešních dní je, jak jinak, pomoc zemětřesením postiženým lidem obývajícím menší polovinu ostrova Hispaniola. Pro pokleslých knih neznalé - k tomuto státnímu útvaru spadá i slovutný ostrov Tortuga, kdysi sídlo romaticky krutých leč odvážných a spravedlivých (cha) pirátů Karibského moře.

Z mého pohledu je ovšem zarážející fakt, že naši, ve světě první a tudíž jedineční, slovutní VIP umělci (cha) pořádající hudebně-dobročinné sbírky na pražských náměstích a divadlech, sice reagují promptně na mohutně medializovanou kauzu s miliony postižených ale reagovali mnohem méně rychle a neodkladně, když stejní haiťané mřeli v roce 2008 vdůsledku potravinové krize způsobené celosvětovým zvýšením cen potravin. Loni (2009) se zase stejně jako v roce 2004 po haitské části ostrova "prošlo"několik tropických bouří s nepříjemně tragickými následky a znovu následoval hlad.
Když už píšu o potravinách, tak dle mého názoru nakonec nebudou mít nejvíce mrtvých na svědomí vlastní otřesy a smrt pod troskami ale následující hlad, dehydratace a neléčená relativně jednoduchá zranění.
Zamyslel se některý z popěvovačů nad příčinami současného stavu v oblasti potravy?
Proč je Haiti v produkci potravy soběstačné jen z nějakých 40-50 procent (nemůžu zrovna dohledat ten konkrétní odkaz)?

Proč?

Z různých statistik zřetelně vystupuje několik přírodních charakteristik, jež přímo stojí za neutěšenou situací obyvatel. Například:
  • "V roce 1925 pokrývaly původní lesy 60% procent země v horské oblasti. Od té doby bylo obyvateli ostrova vykáceno 98% lesů jako palivo. Odlesnění způsobuje erozi zemědělské půdy a dezertifikaci. Kromě toho znásobuje účinky povodní způsobených častými hurikány." wikipedie
  • Počet obyvatel je zhruba 9 035 536 při ploše 27 560 km čtverečních, což představuje cca 328 obyvatel na km čtvereční. To je jako bychom na území Středočeského, Plzeňského a Jihočeského kraje nacpali skoro celou (9,3M) populaci ČR.
Je, myslím, vhodné poznamenat, že při prvním censu v roce 1950 bylo napočteno jen 3,1 mil. obyvatel. Počet mnohem bližší přirozené úživnosti prostředí než současných 9M.
Pátráte kam tímto mířím nebo již víte? Znovu napovím a každopádně doporučím ke shlédnutí níže uvedenou, kratší (8 x 9,5 min.), přednášku "Arithmetic, Population, and Energy" volně dostupnou na youtube.


Vřele doporučuji! Zvláště druhý díl zhruba od 5.30 minuty.

A.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama