Jak jsem se zděsil...

6. března 2010 v 21:46 | AgriCE |  Na aktuální téma, nebo-li co mě štve
Čas od času se mi poštěstí navštívit nějaký ten kultur-stánek a doplnit své nedostatečné vzdělání v oblasti můz. Tentokrát jsem to s tím vzděláváním přehnal. Výsledkem byl takový malý, ale přece jen kulturně-náboženský šok.
O čem to tu mluvím? O shlédnutí úúúúúúúžasného filmu "kniha přežití". Nebudu se tu věnovat vlastnímu ději. Pouze kratičké pozastavení nad určitými okamžiky a celkovým vyzněním filmu.

Zastavení první - "... zahne doprava a předvede ukázku karate"

Vypadá to dobře. Trošku falloutí klima (všechno hezky v odstínech hnědé) a provedená akce s cílem představit hlavního borce. Nepřemýšlej, switch off. "Není to má cesta". Klišé.

Zastavení druhé - představení hlavního protivníka (padoucha)

Barvy v odstínech hnědé
Hlavní padouch v dostatečně bezohledně sympatickém provedení. Spolu s vedlejším záporňákem a hlavním hrdinou mají společnou specifickou a v tehdejším světě vzácnou dovednost. Jsou gramotní! Teď ještě utvořit konflikt.
Á výtečně, hlavní padouch něco hledá. Hledá knihu. Jeho pitomoučcí pohůnci mu nosí knihy. Hromady knih. Jen ta jedna pořád chybí. Vedlejší kladňačka (ó klišé) je strachem o slepou matku dohnána k prozrazení, že Hrdina má nějakou knihu (ještě pořád Vám nedošlo, co to hledá?), zvláštní knihu (všichni diváci jsou totiž úplně dementní), starou v kůži vázanou a se zvláštním znamením na přebalu. Dívka křičí "takhle" a ukazuje zkřížené prsty (nemá se modlit, blbka).
No jo, opravdu hledají bibli. A tím to začíná!

Zastavení třetí - opravdu to myslí vážně?

Barvy v odstínech hnědé.
V této části je nashromážděno mnoho "podstatných" informací. Například:
Kdo jí mnoho lidského masa, má rozklepané ruce. A já proč si je pořád ukazují!
Lidé odmítli víru a spálili všechny bible. Žijí v poušti. - Pokud začínáte mít pocit, že to je, protože nevěří v toho správného boha, tak já měl stejný.
Hlavní hrdina má poslední a jedinou bibli (no vážně?) a nese ji na západ. Už třicet let. Vede ho Hlas. Ten hlas ho také ochraňuje. Blbě.
Hlavní padouch nutně potřebuje bibli, aby se z lokálního padoucha mohl stát padouchem více než úzce lokálním. Slovo je přece mocnější než zbraň! Ale to provedení.

Zastavení čtvrté - opravdu to myslí vážně!

Hlášky uvedené matky: "Ztratil jsi příliš mnoho mužů."
Objevují se barvy.
Cesta na západ končí. V knihovně - muzeu. Udrželi si víru a chybí jim jenom ta bible. Původní pocit z prostředí, nahrávající pocitu již uvedené počítačové hry, se naprosto ztrácí. Z drobností jsem začal získávat pocit jako v nějaké katedrále. Velkolepý. Bělovlasý stařec, všechno takové udržované, mile domácké a hlavně diktování bible (no jo, vážně ji ten blb ztratil) přesně dle původní tradice. Záběry na rozjíždějící se (právě včas) opravenou tiskárnu. Záběry na prostý hrob hlavního hrdiny, utopený v sytě zelené trávě. Pokud se budete domnívat, že jde o první výskyt "zelených pastvin", nebudete zklamáni. Skutečně jde o první výskyt živě zelené barvy v celém filmu.
Aby ne.
Vždyť zde je to pravé společenství synů a dcer božích.
Pravda. A teď už mají i tu Bibli!

Co říci závěrem?

Drobnou poznámku. Již hodně dlouho jsem nenavštívil reklamní film v délce zvící skoro dvě hodiny. Prostě a jednoduše PíÁr první třídy, jemné asi jako čtvrtá křížová!

S úctou

Váš i nadále nekonvertovaný
A.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 spamst | 8. března 2010 v 11:58 | Reagovat

No co ma este na tom filme zarazilo neviem ci si niekto vsimol a ta biblia pola v slepeckom pisme tak ma napada  ci autor nemam este nadsazku a nepridal tam zazrak v podobe zraku pre hlavneho hrdinu ;)

2 AgriCE | 8. března 2010 v 15:36 | Reagovat

Jó je celá v breilově písmu. Ale on byl přece veden Hlasem! Něco jako: "Eště kousek doprava, jó tam je ten snajpr. Pal"
Co mi ale zarazilo, že si dicky na to čtení svítil. :)
A.

3 Mariusz | E-mail | Web | 29. června 2012 v 10:37 | Reagovat

Moc dobrý. Těším se na další

4 Jose | E-mail | Web | 28. března 2014 v 7:13 | Reagovat

Moc pěkne9! Je1 silonky v zimě nenosedm, bych zzrmla. (I když, v letošned "zimě"...) V zimě jen nějake9 pěkne9 vzorovane9 punčoche1če, nejle9pe v kombinaci s kruhovou sukned. Trhle9 silonky se slušnějšedm zbytkem oděvu si neche1ve1m na teplejšed dny, ale taky me1m tu kombinaci re1da :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama