Oplocenka pro kozy

16. dubna 2010 v 15:09 | AgriCE |  Podivuhodné technologie
Letošní jaro jsem se (konečně) přinutil popřemýšlet o využití části pozemku v katastru obvykle označované "ostatní plocha". Terén hrubý, mocnost ornice nízká a navíc je to porostlé všelikým neřádstvem, tak tedy: "Co s tím?".

První co jsem musel udělat bylo pořádně po zimě projít předmětnou část pozemku a získat o něm představu. Hezky česky - rekognoskovat. A ejhle, loňský pokus o likvidaci přerostlého odporného bejlí se, jak se zdá, ujal. Musím neskromě přiznat, že jsem to předpokládal ale stejně je potvrzení hypotézy věc milá a příjemná. Ono mít někdy pravdu aniž by z toho byl pořádný pr... skutečně potěší.
stav před
Takhle nějak vypadá uschlý porost a stařina v současnosti - naprosto nepoužitelně.

Po pastvě
Část pozemku kterou mělo v práci kozí komando proti tomu vypadá přímo nádherně. Považte, že tohoto rozdílu bylo dosaženo pastvou pár koz a kůzlat za necelé tři hodiny. To potvrzuje pověst kozy, jako likvidátora křovin a "nepořádku" (slovo na "b" a né nepořádek).
vyhánět na pastvu

Jedinou zásadní chybou dosud užívaného systému byla nutná přítomnost honáka po celou dobu pastvy. Ty bestie začly brát kramle hned, jak se k nim jeden otočil zády. Jak takovou věc řešit?
Jednoduše.
oplotit

Plotem.
Rozhodnutí o instalaci plotu bylo snadné. Méně snadné již bylo rozhodnout se pro vhodnou variantu. Co vlastně musí takový "vhodný" plot splňovat? Nízká cena, snadná instalace v nepravidelném terénu, dobré zadržení koz a kůzlat - tak nějak vypadaly první stanovené parametry budoucího plotu. Nenechte se mýlit, ta kůzlata uvádím zvlášť úmyslně, neboť na tyhle roztomilé tvorečky je třeba nahlížet jako na křížence mezi šimpanzem a divokým prasetem. Jsou to neuvěřitelně odolná, paličatá, chytrá, lumpačivá a chutná stvoření schopná bez problémů probíhat elektrický ohradník a tak maximálně při tom kvičet. Mnohem horší je, že co neproběhnou přelezou (nebo to aspoň zkusí).
Varianty
a) Klasický plot z drátěného pletiva - tento druh oplocení padl hned na první podmínce. Při představě kolik bude stát jenom pletivo na těch xx metrů jsem se rozhodl, že ten tedy ne.
b) Elektrický ohradník - problematické připojení k síti a navíc nemožnost udržení spodního vodiče v požadované výšce nad zemí. Verdikt - ne.
c) Pevná ohrada - vzhledem k nedostatku materiálu a nutnosti opravovat existující ohrady zněl verdikt také ne. Navíc se nikomu z rodiny nechtělo zakopávat sloupky.
d) Styl "hromada roští" - zamítnuto. Vysoká spotřeba materiálu a nepřehlédnutelným faktem je nemožnost zabránit šíření několika metrových šlahounů šípku rostoucích z takových hromad do již vyčištěného prostoru. Hnus.
e) Proutěný plot neboli košatina (hatě) - minimální náklady na zřízení, materiál (akát) v místě, snadné kopírování terénu, prostup zvířat - neznámý. Proplétaný plot byl přijat
oddělovat hatěmi 2

Instalace
Při zahájení těžby stavebního materiálu mne napadlo, že bychom mohli využít některé z kmínků akátu pro upevnění plotu - vlastně místo sloupků. Nápad se velmi osvědčil. Co se osvědčilo méně, bylo použití akátu na ¨horizontální tyčovinu. Ta bestie neuvěřitelně bodá! Večer po práci jsme si připadali jak jehelníček - taky samá dírka a jehla. K posouzení výsledku přikládám fotografie. Jednotlivé dílce jsou hustě propleteny ale výsledný vzhled je bohužel velmi "neučesaný".
Plot 1

Plot 2

Závěrem

Košatina pleteného plotu je bezkonkurenčně nejlevnější z možných variant a pokud nepočítám pracovní náklady je její cena prakticky nulová.
Pokud je v místě porost tyčoviny (akát, trnka apod.) je vhodné zvážit ponechání části rostlin v roli rostlých kůlů a provádět pletení in situ.
Pro vodorovnou část je vhodné použít přetříděné pruty podobných vlastností (tloušťka, délka). Zároveň nezapomeňte, že každý prut musí jít přes alespoň tři kůly (stojky).
Pro proplétání jsou vhodné pruty bez ochraných prvků - trnů. Pro spojování jednotlivých dílců (hatí) je možné dobře využít dlouhé výhony šípku.
Počítejte s tím, že pokud nebudete mít normalizovaný materiál budou vaše první dílce vypadat podobně neučesaně.
Pro uzávěru oplocenky není nutné užívat košatinu ale velmi pěkně se osvědčila dvojice korun z 2 - 3 m akátů hozená proti sobě. Kozy to sice oberou až na dřevo ale nezkouší to prolézt.

A.
Uvidíme co řeknou kozy...
koza
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 QNX | E-mail | Web | 16. dubna 2010 v 20:27 | Reagovat

Na základě našich zkušeností s chovem koz a s několika roky práce na fortifikačních opatřeních (v případě koz se tomu snad ani nedá říkat oplocování) ........... bude velký zázrak, když to ty pažravé bestie (říkat tomu koza je naprosto nemístné označení) udrží uvnitř. Postupným přidáváním dalších vrstev fortifikačního systéme jsme se v předposlední fázi dostali až k modelu s krycím názvem "cibule", tedy čtyřnásobnému zabezpečení:
1) primární obrana "koza na řetězu"
2) sekundární obrana "elektrický ohradník s napětím 7 500 V, podle propagačních materiálů vhodnému i pro chov slonů.
3) terciální obrana "plot"
4) kvarterní obrana "ochranky na stromcích v zahradě" (to už nad rámec modelu "cibule")

Přes všechna tato opatření, mnoho vynaložených peněz a práce to nebylo dostatečné.

Jako uspokojivé se ukázalo teprve "konečné řešení kozího problému". Všem zájemcům o chov koz tento šílený nápad rozmlouvám. V případě, že si to někdo rozmluvit nenenechá, tak doporučuji postupovat v opačném pořadí. Zařazení konečného řešení hned na začátku chovu je výhodné hned v několika směrech.
1) ušetří to náklady spojené s chovem
2) ušetří to náklady spojené s fortifikací
3) ušetří to náklady spojené s obnovou zdevastované zahrady
4) kůzle má lepší maso než stará koza

2 mstajer | Web | 17. dubna 2010 v 4:48 | Reagovat

[1]: Moudrá slova, QNX... Mě tedy vůbec nic nenapadá... To bude asi tím, že už bych měl jít spát.
Dobrou noc
a spoustu koz na pomoc...

3 AgriCE | 17. dubna 2010 v 10:03 | Reagovat

[1]: To "konečné řešení kozí otázky" mne pobavilo. Díky ale pro mne je nepoužitelné, protože:
A) nejsem ochoten každé jaro ztrácet čas a prachy na získání nových mladých kůzlat;
B) manželka a děti jsou silně kozomlékofilní;
C) já rád kůzlátka (ňamňam) - už se těším na čerstvé medailonky, řízečky a tak podobně;
D) likvidačně - úklidové komando po ruce již v období silného růstu kytí;
E) šmarjá, dyk bych se nudil;
a určitě ještě mnohé další (jen si vzpomenout, že).
Myslím, že jsem opomenul zdůraznit, že oplocenka je určena k oddělení krajiny a pastviny. Zvířata se (dle mého kalkulu) budou přesouvat mezi bází a krmištěm. Po jeho vypasení nebude užíván až do obrůstu.
Koza většinou zůstává na pastvě jen tak dlouho dokud má co pást (rozuměj likvidovat stromky) pak její zájem opadá a začne vymýšlet kozárny-békárny. Abych tomu zabránil chci v průběhu jara a předlétí (pokud to bude fungovat) vytvořit další oplocenky a používat systém oplůtkové pastvy. Doufám, že pak nebudou mít zájem, při těch 2-3 hodinách pastvy denně, zdrhat.
A.
To si to maluju, co?

4 QNX | E-mail | Web | 17. dubna 2010 v 18:27 | Reagovat

[3]: AgriCE: nešlo by kozu nahradit ovcí?
Ovce jsou hloupá zvířata. Stádo hlupáků se mnohem lépe ovládá. Koza je něco úplně jiného, to je celkem chytrá a pažravá bestie. Jak známo, když je někdo chytrej, jsou s ním problémy.

No, koza je totální destruktor, když dostane příležitost ničit stromky, tak bude spokojená a nebude chtít utíkat. Ty 2-3 hod denně tam asi vydrží. Problém je v tom, že stačí, když tam  nevydrží jenom jednou, pak je během krátké chvilky schopná udělat velkou škodu.

Já bych v případě koz zachovával předběžnou opatrnost. Podívejte se jak to dopadlo na Galapágách. Přivezli tam pár koz a teď je musej střílet z vrtulníků. To zase někdo neposlechl mé moudré rady (už je to dávno, ale jistě jsem proti kozám bojoval i v mnoha minulých životech :-) Kdyby těch pár koz sežral rovnou, tak se mohl dobře nadlábnout a ještě by ušetřil za vrtulník, zbraně, palivo a munici. Jooo, komu není rady, tomu není pomoci. Tak hodně štěstí.

BTW autora stránek http://kozy.cz/ by bylo vhodné za propagaci koz postavit před soud a následně odsoudit za vele-zahrado-zradu.

5 bud | 19. dubna 2010 v 21:28 | Reagovat

když už jsme u těch koz, tak vzhledem k pažravosti můžou i za rozšiřování pouští v africe - žerou trávu i s kořeny.

jinak akát je velice dobrý sloupkový materiál, jelikož v našich podmínkách je snad nejodolnější dřevinou (rozuměj nic ho moc nežere)proti ale mluví jeho alelopatie a degradace podrostu.

6 QNX | E-mail | Web | 19. dubna 2010 v 23:02 | Reagovat

bud: akát má také jedno z nejtvrdších a nejtrvanlivějších dřev.... při zpracování trochu smrdí. Jak jsem zaujatý proti kozám, tak akátu se docela zastávám. Při pečlivém výběru vhodných lokalit (těch, kde by neuškodil) bych byl pro jeho větší rozšíření.

7 AgriCE | 21. dubna 2010 v 8:40 | Reagovat

[5]: To bud: S tou Afrikou je to trochu složitější (příliš lidí = příliš stád = nedostatečná obnova porostu) ale souvislost tam je. Kozám a ovcím je někdy přičítána Sardinie a Korsika.

[4]:; [6]: To QNX: Akát je hrozná mrcha (stejně jako koza pro níž je ideálním stromem) a šíří se velmi ochotně na skoro jakékoliv stanoviště. S rozšiřováním bych byl opatrný.
Ke kozám - pokud jsi ochoten se nadřít, tak si pořiď ovce. Já preferuji kozu ze zcela praktických důvodů, např.: snadná indikace říje, vysoká plodnost, bezproblémový porod, snadné dojení, přátelštější naturel, vhodně (z mého pohledu) selektivní pastva, snadná porážka, mlékofilní manželka a pod. Pokud najdu podobně "bakané" zvíře přejdu k němu.

8 QNX | E-mail | Web | 21. dubna 2010 v 10:26 | Reagovat

[7]: AgriCE: Psal jsem "Při pečlivém výběru vhodných lokalit". Například v našich podmínkách 550m n.m., podhorská oblast. Se akáty nešíří. Klíčivost semen je výborná, ale úmrtnost v prvních týdnech po vyklíčení 100%. Při vysazování je potřeba nejdřív vypěstovat sazeničky, pak přežívají bez problému.

Ke kozám: No, právě v tom je zákeřnost koz. Nalakájí chudáka chovatele na samé výhody ........... a pak se mu pomstí. Možná by bylo dobré pro chov koz vybudovat "odloučené pracoviště" Když to bude tak 1 km od vlastní zahrady, tak by to mohlo fungovat.

9 Babinski | 23. dubna 2010 v 22:26 | Reagovat

A přenosná elektrická síť nepřichází do úvahy? Jde celkem lehce přesouvat i instalovat, baterie nějakou dobu vydrží a skrz by neměla projít ani ta kůzlata. A ta cena zase není až tak vysoká. Zvláště když udrží mimo pastvinu i škodnou (vyjma té dvounohé).

10 Jirik | 27. dubna 2010 v 9:24 | Reagovat

Dotaz pro AgriCE: Budeš nějak vydávat tu svou práci o živinách v půdě? Kdyby to bylo formou nějakých jednoduše vázaných skript, tak bych to koupil, i pár stovek bych za to dal:-)

11 Jaroslav Škývara | E-mail | 27. dubna 2010 v 14:18 | Reagovat

Zdravím, mám ovce a udělal jsem tu chybu, že jsem na krátký čas přijal do úschovy kozu. Ta mrcha:-) umečená, naučila 2 z mých ovcí balancovat na zadních a okusovat větve stromů v sadě. Do té doby po tom ani nevzdechli. Co se týká využití koz jako ničitele zaplevelených pozemků je ovce srovnatelný pomocník. Má holt míň mléka, to je fakt:-)

12 QNX | E-mail | Web | 27. dubna 2010 v 21:51 | Reagovat

[11]: Jaroslav Škývara: Jojo, koza je škůdce a ještě k tomu navádí ostatní. S tím mlékem ........ AgriCE ho chtěl pro kozomlékofilní manželku. Možná by bylo výhodnější vyměnit manželku za nějakou kozomlékofobní, než si do hospodářství pustit kozu. (doufám, že mi jeho manželka nedá přes držku :-)

13 vsouk | 28. dubna 2010 v 22:51 | Reagovat

[9]: Ono to nejen přichází do úvahy, ono to hlavě, jak mohu potvrdit, velmi dobře funguje.

14 AgriCE | 30. dubna 2010 v 9:12 | Reagovat

To QNX
[8]: Akáty moc šířit nemusím, šíří se i bez mého přičinění (mrchy) a koza je asi jediné řešení jejich regulace. Pro chov máme detašované pracoviště bez okrasných prvků.
[12]: Manželka se nejprve smála, pak něco mumlala, asi o vidlích :)
To Jaroslav Škývara
[11]: Tož i jen si té ovce nechte a ve zdraví. U nás je na ně ňák teplo či co a hned, že jako se slíknou :)
to jako úplně. No a pak už je jen podléváme. Mňam.
Apropo - problémy s chováním řeším obdobně; slíknout a hojně podlévat. :)
To Babinski a vsouk
[9]: [13]: Ohradníková síť funguje moc hezky. Má jen jednu zásadní chybu. Indukční chybu. Už jsem takhle jednu držel, od blbé pásky. Část pozemku je u VVN. Bojím, bojím!
To Jirik
[10]: Jsem velmi polichocen. Ale... Musím se přiznat, že ve značné míře čerpám z veřejně dostupných zdrojů a jen částečně (minimálně!) ze zdrojů ne zcela přístupných. Z uvedeného důvodu se necítím být kompetentí k sepisování ucelených příruček. Domnívám se, že to co mé články odlišuje od běžných článků o výživě rostlin a hnojení je trošku odlišný pohled na celou problematiku. Fakta jsou pořád stejná, jen to puzzle na konci vypadá trochu jinak.
Předpokládám, že i nadále budu psát na blog články i k půdě a hnojení. Stačí sem jednou za čas kouknout a uvidíte zda to má smysl.

S pozdravem všem a omluvou za zpoždění způsobená poněkud hektickým obdobím.
A.

15 vsouk | 30. dubna 2010 v 18:10 | Reagovat

[14]:Tak to je potom jiná... Dodatečně taky děkuju za údaje související se spotřebou ropy v zemědělské výrobě. K tomu podotázka. Jak se stavíte k možnosti obměny vozového parku z ropy na CNG, respektive na elektrotraktory, které se dnes už údajně (nevím, nemám přehled) běžně užívají?

16 AgriCE | 1. května 2010 v 20:14 | Reagovat

To vsouk: Možnosti použití elektrotraktorů a podobně, jako náhrady za naftu jsou pro mne poněkud "španělská vesnice". Vím, že o tom vím ho...
Pouze si říkám, že pokud je velký problém nakrmit elektromobil s minimálním výkonem, jaký asi bude problém ukrmit 360 HP traktor. Řešením jsou asi jenom mamutí stabiláky a ty nejdou použít všude.
A.

17 QNX | E-mail | Web | 3. května 2010 v 19:24 | Reagovat

[14]: AgriCE: ajaj, vidle :-(
"Indukční chyba"? Co to je? To jako, že se na ohradník přenese napětí z VVN a pak je to nebezpečné? Někde jsem četl, že pod VVN je možné provozovat el. ohradník i bez zdroje, ale naštěstí tady žádné VVN nemám, tak nemám ani osobní zkušenost.

[15]:vsouk: Elektrotraktor? Dokonce i elektromobil je v podstatě luxusní nesmysl. Na masové rozšíření elektrovozítek a elektrotahátek nebudou zdroje.

18 AgriCE | 3. května 2010 v 22:16 | Reagovat

[17]: QNX: Indukční chyba - to jsem takhle tahal ohradník (kus šel podel drátů) a při napojování pásek scházela třetí ruka. No co, tak jsem pásku šoupnul do zubů a pak jsem se dotknul rukou země...
a pak jsem pásky pustil a docela od plic nadával. Od té doby si dávám majzla.
Vodič a dráty = Kolmé křížení a když už souběh, tak jen ve značné vzdálenosti.

19 radka | E-mail | 15. února 2011 v 8:22 | Reagovat

Uvažuju o koupi koz jako pomocníka při likvidaci ostružin a podobných sajrajtu a sem jsem se dostala při hledání nejlepšího oplocení.A fakt jsem se tu nasmála.A taky jsem začala své rozhodnutí poněkud přehodnocovat(stojí mi ty starosti zato????).Tak jsem se rozhodla to rok vyzkoušet a na podzim sežerem buď jen kůzlata a nebo i kozy :-D To bude záležet na nich.Rozhodla jsem se vyzkoušet plot z odkorků z pily a zevnitř el. ohradník.Půjde to?

20 AgriCE | 15. února 2011 v 23:28 | Reagovat

[19]: Bude a docela dobře. Přesně do okamžiku, kdy zjistí, že už nemají žádnou pochoutku uvnitř, ale zato dost všude kolem. :-D Trochu (hodně) přeháním. Pokud nebude zásadní nepoměr v počtu koz a velikosti výběhu, tak nebude problém. Kozy, narozdíl od koní, nepřeskakují a narozdíl od ovcí neprocházejí ohradníkem. Trochu kaziči jsou kozlata. V rámci honiček občas proletí ohradníkem a pak řvou za plotem a prudí matku aby prorazila za nimi. Kombinace 3 prken a několika (dvou a více) vodičů bude, myslím, stačit. Celková výška 120 cm, spodní okraj dolního (protikozlečího) prkna 10 - 15 cm od země, další mezeru tak 15 - 25 cm a uprostřed první vodič. Třetí prkno dát horní hranou na těch 110 - 120 cm a do mezery mezi prkny 2. a 3. dát druhý vodič. To by mělo stačit. Pro případ snahy skákat nebo přelézat počítejte ještě s možností přidat poslední vodič nad horní prkno. Vodiče je dobré trochu předsadit směrem dovnitř oplůtku. Jo, abych nezapoměl - je dobré nechat zvířata na živý vodič sáhnout.
Hodně úspěchů a dobrou chuť.
A.
PS Rády pasou střední patro a větev ovocného stromu 170 cm nad zemí je to nejchutnější co lze najít

21 radka | 3. listopadu 2011 v 21:06 | Reagovat

Tak jsem vsadila na jistotu a nakonec koupila ovčí síť.Je to drahé,ale funguje bezvadně a dobře se posunuje na nevypasené.V zimě jsem koupila dvě kozenky.Okozila se jedna a dala kozičku a pak jsem se náhodou dostala k dalším třem kozám.Takže jich mám šest a nedám na holky dopustit.Chodí za mnou jak psi.Jen manžel občas nadává,že jak vleze do ohrady tak není přes kozy kam šlápnout(somrujou dobroty po kapsách a děsně se pletou pod nohy).A celá dědina se ho zpočátku chodila ptát,jestli se smí podívat na kozy jeho ženy a zda si je smí i pohladit :-D

22 AgriCE | 10. listopadu 2011 v 0:08 | Reagovat

[21]: Hezký nárůst chovu. Pokud připustíte počítejte na sezónu s ještě rychlejším nárůstem na 20 až 24 kusů celkem. To bude potom teprv nakozáno. :-D A vesnice bude tuplem chodit, protože kozlátka, ta jsou teprv krásná. :-D
Akorát se nevejdou do výběhu na šest koz.
Hodně štěstí  ;-)
A.
PS - pokud se někdo zeptá na osud kůzlátek, tak jim neříkejte, že jdou na pekáč. Páč jinak budete za novobarbary. :-D

23 rouky | Web | 21. června 2015 v 4:17 | Reagovat

nová malá půjčka ;-)

24 cialis_20mg | E-mail | Web | 14. dubna 2017 v 23:08 | Reagovat
25 CaseyBon | E-mail | Web | 20. srpna 2017 v 15:28 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>Show more!</a>

26 donlabuznik | Sobota v 3:45 | Reagovat

Abych pravdu řekl, tak mi konstrukce příjde tak moc chatrná, že jej ty kozy určitě za pár hodin zničí. Nebylo by přecejen pohodlnější, rychlejší a hlavně bezpečnější koupit na oplocení jejich výběhu klasické pletivo ? Co jsem koukal na http://www.amstor.cz/pletivo , tak není ani moc drahé a uvidíte, že se vám taková investice zaručeně vyplatí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama