Úžasné představy a životní úroveň

6. května 2010 v 16:24 | AgriCE |  Na aktuální téma, nebo-li co mě štve
V dnešních dnech plní stránky novin i zpravodajských servrů články k "Řecké otázce". Já jsem se také "nakazil" a tak ve svém dnešním příspěvku, chci poukázat na souvislosti mezi reakcí na možné řešení krize a návrhy na řešení energetické politiky. Musím poznamenat, že skutečným impulsem k napsání tohoto zamyšlení bylo několik článků (1, 2)  na Energybulletin.cz, u nichž jsem zaznamenal enormní množství růžového nátěru na  autorské optice.

Abych se vyhnul nepochopení musím hned na začátku zdůraznit, že vůči Řecku a Řekům nepociťuji vůbec nic. To znamená žádná zášť, lítost, sympatie ani nic jiného. Jsem nezainteresovaný pozorovatel.
Povšimněme si prudké reakce lidí jimž hrozí snížení platů (podotýkám, že ve státní sféře) a zvýšení daní (pokud si dobře pamatuji tak DPH na 25 procent). Nespokojení lidé uspořádali generální stávku, bojují s policisty, podpalují budovy a provádějí asi i jiné podobně humorné činnosti. Lidé bojují, aby udrželi svou životní úroveň v situaci, kdy hrozí státní bankrot. Přičemž pokud skutečně bankrot nastane, pak na tom, z pohledu životní úrovně, budou dnešní stávkující pravděpodobně o hodně hůře než v případě realizace restriktivních opatření.
Dovolím si provést drobný odhad potenciálního poklesu životní úrovně, respektive odhad nové úrovně podle změny v příjmech způsobené navrhovanými změnami. Při svém odhadu vycházím z očekávané změny relativní příjmové hladiny a skutečnosti, že většina pracujících není již dnes schopna vytvářet úspory (v ČR až 47 %; dle průzkumu Poštovní spořitelny), což znamená, že erár skrze DPH dosáhne na jejich (naše) veškeré příjmy.
Současná příjmová hladina po odečtu DPH na úrovni 17 %100 %
Nová příjmová hladina po snížení mezd o 20 % a odpočtu 25% DPH      
77 %

Lze tedy očekávat snížení životní úrovně o cca 25 procent. Zároveň si dovolím odhadnout, že pokud stávající vláda nenajde vhodného obětního beránka, bude odejita do propasti politického zapomění. Může jen doufat, že půjde o politickou a nikoliv skutečnou propast. Připomeňme si historickou realitu, že určité národy Balkánského poloostrova měli (možná chvályhodný) zvyk metati nedochůdčata a případné politické konkurenty z útesů.
A teď si, vážený čtenáři, vezměme jinou situaci
Vezměme si obyčejného středoevropana - mírně obtloustlý krutý otrokář pohánějící bičem svých 70 a více ropných otroků. Dovedete si představit zmíněného jedince, jak ochotně a nezištně propouští své otroky a snaží se obejít bez nich? Já tedy ne. Vždyť na uvedeném příkladu Řecka vidíme, že pouhé propuštění cca 16 - 17 otroků (vycházíme-li z předpokladu, že práce otroků je to co nám ustavuje životní úroveň) vede k masovým demonstracím a násilnostem. Co myslíte, jak asi budou reagovat Řekové až zjistí, že je nutné propustit další otroky?

Jak zareagujete VY?

A.

Obr.: Dmitrij Stachievič Moor, vl. jm. Orlov
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lukáš | 7. května 2010 v 12:43 | Reagovat

Myslím, že víc než samotných úsporných opatření se Řekové obávají jejich přímých a nepřímých dopadů v souvislosti s poklesem ekonomiky, např. ztráty práce.

2 AgriCE | 7. května 2010 v 13:11 | Reagovat

[1]: Ano, určitě se obávají dopadů. Oprávněně.
To bohužel nic nezmění na faktu, že k nim dojde. Zároveň to nic nezmění na "ohnivé" reakci lidí postižených "dopady".
Otázkou tedy zůstává, zda v při nástupu věku nedostatku budeme schopni reagovat mírněji. Mírnost a uvážlivost je IMHO jedinou cestou jak přežít (jako civilizace) období transice a různé iniciativy ji AUTOMATICKY předpokládají.
Dle mého chybně.
A.

3 QNX | E-mail | Web | 7. května 2010 v 14:02 | Reagovat

Předpokládám, že vzhledem k velké zadluženosti Řecka padne významná část rozpočtu na splácení dluhů. Co takhle bankrot pojmout pouze jako odmítnutí dluhů? Prostě prohlásit: "to že jste nám dříve půjčovali byla špatná investice. Za chyby se platí a právě jste o své peníze přišli. Je nám líto." Věřím, že v takovém případě bude i ochota obyvatelstva k nějakým těm škrtům větší.   Současný postup, řešení dluhů dalším zadlužováním, nedává vůbec žádný smysl. Vlastně by to smysl dávalo. Na poslední chvilku si ještě hoooodně půjčit a pak prohlásit to samé. Tohle je stále stejný problém života na dluh a úroků. Dokud nedojde k jeho odmítnutí, tak to vyřešit nepůjde. To je asi scénář ze kterého mají určité skupiny dost staženou řiť. Snadno by mohlo dojít k rozšíření podobně revolučního řešení i na další státy. Co tomu vlastně brání?

4 budik | 11. května 2010 v 11:26 | Reagovat

odmítnutí dluhů, to by bylo velmi zajímavé
státní obligace (a evropské zvláště)se považují za investici skály pevnější...

to by mě zajímaly ty sankce od OSN, MMF, WTF a vůbec všech těch bařtipánů :-@

5 QNX | E-mail | Web | 11. května 2010 v 15:56 | Reagovat

[4]: budik: tak jsem přečetl ještě celou řadu článků a to odmítnutí dluhů by bylo možné řešení. Prý je politicky nepřijatelné :-) Postup by byl celkem prostý.
1) státní záruky za "menší" vklady v bankách (ty už většinou jsou).
2) odmítnutí dluhů třeba v Řecku.
3) následovné domino odmítání dluhů v desítkách dalších států.
4) bankrot bank
5) převzetí bezcenných bank státem.
6) znovunahození bankovnictví, které by následně generovalo zisk do státního rozpočtu. Jako bonus zrušení státních dluhů.
Byl by to konec parazitování bankéřů, investorů a spekulantů na práci normálních lidí. Přes astronomické částky by těch postižených bylo jenom nepatrné množství. To je nádherná výhoda extrémní nerovnoměrnosti rozdělení bohatství ve světě.

Sankce OSN, MMF, WTF? to by byl pouze kvikot, ale při velké vzpouře proti dluhu by nikdo z nich nemohl udělat vůbec nic.
Bohužel, tohle je pouze pohádka. Ve skutečnosti to má elita pevně v rukou a s úspěchem na nás bude parazitovat i dál.

6 Lukáš | 11. května 2010 v 21:34 | Reagovat

QNX: i elitám se situace může vymknout z rukou a můžou být vymeteny převratem "zdola", když frustrace a zloba davu přesáhne únosnou mez. Konečně je to vlastně tradice nejen v Evropě. Bohužel sotva taková změna proběhne bez násilí a utrpení nevinných a stejně nakonec starou elitu nahradí elita nová, těžko lepší.

7 QNX | E-mail | Web | 11. května 2010 v 21:57 | Reagovat

[6]: Lukáš: Ano, ale kdyby se náhodou lidem povedlo vzít elitám jejich hračky (zdroj moci) v podobě bankovnictví, spekulativní ekonomiky, globalizovaného obchodu a podobně, tak by vznik nových elit nebo návrat starých byl dost obtížný. Bez násilí to asi neproběhne v žádném případě a když už má někdo padnout ........... Opravdu se mi nechce platit mojí prací nějaké úroky z dluhu (dluh také ne, ale ten se zatím stejně nesplácí).

8 vsouk | 19. května 2010 v 17:58 | Reagovat

[2]: Myslím, že ony různé iniciativy mírnost a uvážlivost rozhodně automaticky nepředpokládají. Myslím, že je považují za velice důležité a že recept na ně mají ten, že jedině skrze dlouhodobé budování vzájemných dobrých vztahů lze něco takového vyžadovat a očekávat i od doby, kdy nebude všem tolik hej. Samozřejmě to může být ve výsledku než pouhé vybájení, to ale teď nemůže nikdo říct, tím spíš je důvod se o něco takového snažit a je jedno, jak tomu budeme nazývat.

[2]:

9 Honza | 5. června 2010 v 19:23 | Reagovat

QNX: odmitnout dluh? Super napad. A vtipny. Ale je za nej satlava! To uz totiz zavani recma, jako ze by snad (velci) businessmani meli nest riziko vlastniho neuspechu! To je ovsem prilis revolucni. Co kdyby se rozhodli nepodnikat? Bez "pojistky" by byl jejich obchodni zamer treba prislis riskantni (spatny). A co pak trvaly rust? Ne, rust musi byt, i kdyz kvalita aktivit je odpadni... a proto satlava!

Rekl bych, ze elity jsou take lide. Vezmou-li "lide" "elitam" hracky, tak jedine co se stalo je, ze Pepik o hracku prisel a ted ji ma v rukou Karlik. Tj. zmenili jsme prapory, ale elity neodstranili.

To by musela komplexita spolecnosti padnout pekne na drzku, aby lide vubec pocitili proridnuti elit. Hustota obyvatel a dostupne energie pekne dolu. A nez to, tak lidi urcite radej ty elity... dokud maji na vyber.

10 Outlook sign up | Web | 31. května 2017 v 6:07 | Reagovat

•    I've read all of your  information that you shares in your article and I love it. Many thanks for showing this post. I enjoy it. 8-)

11 street view | E-mail | Web | 21. listopadu 2017 v 16:21 | Reagovat

Thank you very much. I’m always looking for an excuse to add new things!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama