Noticka k „Jak přežít ve světě nemrtvých peněz“

23. června 2010 v 11:04 | AgriCE |  Na aktuální téma, nebo-li co mě štve
Podnětný článek J.M. Greera mne citelně nakopl. Jako obvykle. Bohužel obsahuje IMHO značná přehlédnutí.


Lidé používají peníze, protože to jim dává možnost vyměnit svou práci za zboží a služby, a protože jim to umožňuje ukládat hodnoty v relativně stabilní a bezpečné formě.
To je sice pravda ale...
Hlavním důvodem existence peněz není možnost směny ale usnadnění výběru daní. Každý stát (hodný toho jména) si rychle uvědomí, že jediným rozumným způsobem k zajištění zdárného výběru a využití daní je donutit prosťáčka platit něčím konvertibilním a standartisovaným. Uvědomme si, že platba pěti králíků z deseti je sice hezká věc ale buď:
  • vyžaduje stálý přísun krmiva a lidské práce nebo dojde k degradaci daňového výběru;
  • značné (enormní) skladovací kapacity vybavené účinnou technologií zmrazování pro zvládnutí náporu jednorázové úhrady daně;
  • značné množství lidské práce odčerpávající daňový výnos v případě opakovaných dílčích plateb (a to odhlížím od nezanedbatelného rizika nepostižených daňových úniků způsobených administrativní náročností výběru daně).
Dodatečným důvodem je pravděpodobná neochota výrobce zbraňových kompletů přijmout platbu v králičích jednotkách. Navíc s růstem počtu přijatých králíků klesá jejich hodnota k nule (a rychle). Ani já nedokážu spapat víc jak dva - tři za den.

Problém pro jednotlivce i rodiny ale spočívá v tom, že to vše stále více komplikuje použití peněz jako prostředku směny nebo ukládání bohatství. Pokud se režim současného finančního zhroucení ukáže být hyperinflací, bude otravné muset sprintovat do obchodu s potravinami s vaší výplatní páskou před tím, než cena mléka stoupne nad 1 milion dolarů za galon; a pokud místo toho dojde k deflační kontrakci, selhávání podniků a klesání mezd, pak získání výplatního šeku bude stále náročnější; v obou případech váš důchod, vaše úspory a peníze, které jste odváděli do krysí díry zdravotního pojištění, jsou v podstatě ztraceny.
To je sice pravda ale...
Z hlediska státu je zcela nepodstatné, jestli se Vám něco líbí nebo ne. Běžte si stěžovat na lampárnu! Pokud nastoupí inflace, není nic snažšího než zavést daňovou inflační doložku nebo (jednodušeji) předplatbu.

Pokud nemůžete zřídit zahradu na vašem dvorku, zjistěte, jestli v okolí není možnost umístit zahradu někam jinam, nebo hledejte něco jiného, co vám umožní uspokojit některé z vašich potřeb vlastní prací, aniž by tomu stály v cestě peníze.
To je sice pravda ale...
Pokud dojde k omezení spotřeby a tím k poklesu daňového výběru bude muset stát reagovat. Tím nejjednodušším bude návštěva daňového komisaře a dodanění nepřiznaného příjmu.
"Chcete říci, že jste tu zeleninku spapali? Výborně! Dokažte to (trojmo a v papírové podobě)."
Alternativou může být zdanění produkce pro vlastní potřebu a zavedení normalizované produkční kvóty.
Případně je možné zajistit státní příjem zavedením povolení k produkci s platbou. Pochopitelně, že se tomu bude říkat "Osvědčení o zdravotní nezávadnosti" (nebo podobně). Milé osvědčení bude vyžadovat kolek a kulaté razítko. Kontrolou budou pověřeni obecní hajzlíci. Při neexistenci (neuznání) "Osvědčení" bude porost na pozemku zlikvidován na náklady vlastníka.
To si fakt někdo myslíte, že nepřijdou na něco ještě lepšího?
"Ševče! Nemáš zaplecené daně! Ani na příští rok!" (Pyšná princezna, volná reprodukce)

Mohu na fungující stát pohlížet i jinou optikou než společenskovědní? Ano, jistě. Pokud použiji biologický pohled, tak uvidím vyšší organismus. Zvíře se složitou fyziologií. Analogie k jednotlivým orgánovým soustavám je zcela zřejmá.
  • Krev a krevní řečiště - vybrané daně a rozpočtové kapitoly
  • Srdce - ministerstvo financí
  • Červené krvinky - berní úředníci
  • Bílé krvinky - represivní složky; další si doplňte sami.
Každé zvíře chce přežít. Žrát a růst. Nikdy, nikdy nezažeňte zvíře do kouta! Bude bojovat. A tohle konkrétní má velké zuby.

Zdroj:
film Pyšná princezna

A.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama