Pelikán a teorie her

16. června 2010 v 22:06 | AgriCE |  Na aktuální téma, nebo-li co mě štve
V poslední době se v české blogosféře objevují stále častěji otázky nad směřováním civilizace a potenciálem individuálních kroků. Krásným příkladem může být například článek Jakou cenu má pelikán uveřejněný na webu Energybulletin.cz a další (viz zdroje).

Uvedený článek je pohledným, i když dle mého názoru poněkud manipulativním náčrtem existence externalit a jejich vlivu na život populace i jedince. Nevybočuje z řady kvalitních článků na obdobná témata ale co mne definitivně "pošťouchlo" byla trojice otázek k zamyšlení. Zvláště pak otázka první:
"Byli byste ochotni vzdát se 1%?, 10%?, 20%?, 50%? Vaší spotřeby ropy - jak té, kterou spotřebováváte přímo tak i té, kterou spotřebováváte nepřímo formou zboží, které nakupujete - abyste zabezpečili zdraví ekosystému? Proč ano a proč ne?" (1)
Kam dovede člověka a jeho rodinu kladná odpověď na tuto otázku?
Kam vede odpověď záporná?
Určitě je ze společenského hlediska správné odpovědět kladně.
Určitě?
Leč za jakých podmínek je možné zvažovat odpovědi?
Vždyť pokud nahlédneme pod povrch úvodní otázky uvidíme pohled nikoli do srdce udržitelného žití ale do teorie her!
Proberme si letmo možnosti a situace vycházející z úvodní otázky. Varianty jsou popisovány pomocí zkratek BAU a RED representující chování business as usual a redukci spotřeby.

RED-RED - situace v níž se celek i část zachovají vrcholně odpovědně a nastoupí cestu dobrovolného soustavného poklesu spotřeby fosilních zdrojů. Důsledky mohou být jakékoli ale postihují všechny. Scénář "konečný stav".

BAU-BAU - druhý vyrovnaný scénář. Všichni dělají, že je vše v naprosté pohodě. Stejně jako v předchozím případě dochází k rovnoměrnému (no dobře; současnému) nárazu do zdi přírodních limitů. Scénář "současnost"

BAU-RED - článkem podporovaný scénář. Základem společenské změny je změna jedinců.

RED-BAU - scénář elit. Redukce spotřeby společností při zachování spotřeby Vaší části. Pokud nepatříte mezi diskrétní elitu, tak nemáte šanci.

Teď máme popsané jednotlivé hraniční situace jichž může systém dosáhnout. Pojďme se podívat na důsledky jednotlivých scénářů pro "část" (tou částí může být Vaše rodina, klan, kostelní komunita ale i stát nebo jeho organizační část nebo seskupení států). První a druhý scénář se ve své podstatě, co do důsledků, neliší. Vše co postihne celek postihne alikvotně i část. Je sice pravda, že "náraz do zdi" nebude nic hezkého ale zase to potrefí zhruba stejně všechny.
Zajímavější je následující scénář s dobrovolnou redukcí spotřeby malé části populace. Pokud bude celkové uvolněné množství zdrojů malé, tak celek nic nezpozoruje. Je docela možné, že dojde k nárůstu spotřeby (Jevons paradox) uvolněných zdrojů. Důsledky pro redukovanou komunitu budou pravděpodobně docela zásadní. Pokud je současné DPH vázáno na množství spotřebované energie, pak pokles spotřeby energie povede k poklesu komunitního produktu a tím i disponibilního příjmu. Je moc hezké vypěstovat na svojí vlastní zahrádce zeleninu. Bohužel tato zelenina mi nezajistí pokračování vlastnictví ani té zdrojové zahrádky.
Stát zeleninu nežere, pouze a jedině peníze.
Poslední ze scénářů je dle mého názoru velmi pravděpodobným scénářem celospolečenské redukce v průběhu nárazu do zdi. Všichni redukují jen elity jedou dál.

A co říci závěrem?

Prosím Vás, redukujte svoji spotřebu fosilních paliv. Zlepšíte šance mému klanu.

"Ve všech popisech nebezpečných situací, jež jsem studoval, vyvstavších v průběhů dobrodružství na širém moři, nebo ve velehorách, nebo v průběhu ozbrojeného konfliktu se jediná chyba jen zřídka stává fatální. Častěji přichází smrt jako výsledek zřetězení vzájemně se posilujících špatných rozhodnutí. Tato rozhodnutí se nejeví špatná v daném okamžiku ale jistojistě jsou špatná při ohlédnutí zpět!" (8)

A.

PS: Nevím proč ale pokaždé, když se snažím pohrávat s možnostmi budoucího vývoje, tak mne přepadne smutek.
PS2: Jak to vidím já, tak chronologicky půjdou: scénář současnost, scénář elit a konečný stav.

Zdroje a zajímavé články:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama