Země krásná, země má...

18. června 2010 v 12:33 | AgriCE |  Na aktuální téma, nebo-li co mě štve
Po přečtení článků B. Cveka Zachraňte ježnický les před motorkáři (http://www.blisty.cz/art/53071.html) a následujícího Kdo požaduje dodržování zákona, je "bonzák a práskač" (http://www.blisty.cz/2010/6/18/art53146.html) jsem si mohl jen smutně povzdechnout: "Tak on si někdo všiml..."

Krajina u nás je krásná. Na tomto tvrzení si stojím. Existují sice výjimky ale obecně je možné říci, že pokud vyjdete z města dosáhnete velmi rychle nádherných míst s klidnou přírodou. Bohužel mezi základní lidské vlastnosti patří i neschopnost vážit si toho co mám. Přesně podle tohoto schématu se chová i běžný čecháček. Ničení krajiny a znehodnocování lidské práce patří totiž v naší kotlince k obecnému společenskému koloritu. Uvedu jen několik příkladů:

Nádherný výhled

Znám plno míst s nádherným výhledem do krásné přírody. Míst tichých a snivých, až z toho bere za srdce. Taková místa jsou často navštěvována i po několik generací a často tam, slovy klasika, "generace vznikaly". Na tom není přece nic špatného! Řeknete. A máte naprostou pravdu.
Kdyby...
Ach to "kdyby". Dříve k takovým místům vedla úzká pěšinka po okraji pole nebo louky a ti co přišli další, se mohli těšit čistým okolím. A dnes? Dnes poznáte takové oblíbené místečko i na letecké fotografii (třeba v nahlížení do KN). Podle čeho? No přece, podle nejméně dvojice kolejí od nejbližší silnice. Je možné očekávat i jedno nebo dvě ohniště. To ovšem není nic proti tomu, co se naskytne vašim očím při návštěvě na místě. Poházené plastové a skleněné lahve, rozšklebené konzervy, obaly od sendvičů, použité kondomy, použité injekční stříkačky osazené jehlou a další a další. Hnus. Přesto přijíždějí další a "užívají" si krásy místa.

Co je tvoje, to je moje...

Pole vzrostlého máku, slunečnice nebo kukuřice s doprovodem polní cesty s turistickou nebo hůře cyklo-stezkou. Okraje polí jsou jak po nájezdu divokých prasat. Co nesklidí, to pošlapou, pokálí jen tak z plesíru.
Mladý pár s dítětem, všichni v barvě vegan, radostně otrhávájící čerstvě kvetoucí slunečnici reagoval velmi nerudně na upozornění, že to "někomu patří" a pokračoval v trhání. Ovšem po oznámení, že tam byl před pár dny proveden postřik, mrští již natrhanými květy rozlobeně o zem a zahájí okamžitou protichemickou očistu dítěte v kočárku na cestě.

Bezva sranda

Pole s čerstvě vzešlým porostem ječmene jarního lemující les první zóny CHKO. Najednou se s hlasitým řevem mezi stromy vynoří dvojice motocyklů a přes pole se rozjede k nedaleké (250 m) silnici. První z crossařů se přehoupne přes příkop na silnici a zrychlí. Druhý, asi v panice z osamění bleskově přidá. Vytočí smykem zatáčku a jme se prvního stíhat. Hlína létá, malé rostlinky také. V poli je rázem několik cm hluboká brázda. Oba bez SPZ. O pár měsíců později si po silnici přijedou dva motorkáři a vedlejší louce (opět CHKO, značná část první zóna) začnou předvádět, kdo je tady pánem. Na upozornění reagují slovy "stejně to nikdo neseká" a odfrčí. Na předmětné louce je Správou CHKO doporučena sklizeň s odloženou sečí pásů (ochrana hnízdících ptáků a zvěře).

Chatař je pán

V poli je vyjetá cesta o šířce 15 m. Páni chataři přece nebudou objíždět vesnici k přístupové cestě. Potom se hrozně díví, že mají na dvorku hlínu, když milou cestu vyjeli po spádnici. Pojeb... zemědělci

Takto bych mohl pokračovat ještě hodně, hodně dlouho.
Uvedená chování mne nutí k zamyšlení nad motivy, jež k němu vedou. Co ti škůdci chtějí?
Copak si neuvědomují, co způsobí?
Stížnosti nepomáhají. Žaloby jsou směšné, při škodách do 5000 tisíc policie pokrčí rameny. Pokud se pokusíte vzniku škody zabránit, můžete se se zlou potázat. Existují případy napadení zemědělců nebo lesníků natěšenými motorkáři. Ti motorkáři jsou ale bez dvou kol docela slušní lidé.
Poslední možností je tedy obhospodařované pozemky oplotit. Pokud bude takové chování pokračovat, tak k oplocení dojde. Nevzniknou klasické ploty ale krajina nebude o nic méně neprostupná.
Nevěříte? Není přece nic jednoduššího, než na kraj pozemku návezt nízký (1 m) val ze sbíraného kamene a on už sám zaroste trnkou, šípkem a kopřivou. Jen ať si motorkáři užívají přírodní skokánky. Až křoví po stranách průlomu povyroste, tak bude stačit pár větví a nějaké to roští. A je po průlomu. Na cesty přijdou závory a bude klid. Jen ta krajina bude méně hezká a hlavně
bez lidí.
Existuje i jiné řešení?
A.
PS: Programově jsem vynechal zákonem povolené vykořisťování, kdy jako výlučný uživatel pole nebo louky musíte strpět škody (následné škody jsou prakticky nevyčíslitelné) zvěří. Ovšem běda pokud se na svém vlastním lesním pozemku dopustite hříchu pastvy hospodářských zvířat. To mi fakt pije krev.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 xman | 18. června 2010 v 15:02 | Reagovat

Velmi tvrdě trestat škůdce, jinak to nevidím. Nejhorší jsou skutečně motorkáři, mám s nimi též četné zkušenosti. Mladý pár, co otrhává slunečnice, bych spíš nechal být. To je ještě maličkost.

2 AgriCE | 18. června 2010 v 21:47 | Reagovat

[1]: Trestat škůdce je jedna věc ale větší problém je lapit a pak to ustát.

Ale to já taky, ještě i sedmý - osmý. Ale co padesátý druhý?
Pokud jste někdy viděl pole s kukuřicí okupované stádečkem (70 a více kusů) prasat, tak je tam jen minimální rozdíl. Pouze u turistů chybí krycí řady.
A.

3 resun | Web | 9. září 2016 v 10:39 | Reagovat

půjčka zaměstnanci účtování O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama