Noticky z lomu no. 2

3. dubna 2011 v 9:22 | AgriCE |  Povzbudivé výroky

Ó radosti, ropný nález jméno tvé...

... a máte utrum, panikáři!
Včerejší návštěva novinek patřila znovu mezi výživnější kusy. Debata k článku(1A, B) také nezklamala. Charakteristické názorové spektrum od odmítačů ("Těch zásob je mnohem víc"), až po věřící v technology_save_us ("existují patenty, které ropu nahrazují, bohužel jsou skoupeny ropnou společností a těchto indicií se objevilo x nato, aby se tomu dalo věřit") zaplnilo diskusi. Překvapující byl neobvykle vysoký počet osob rozumně poukazujících na směšně vyznívající porovnání světové denní spotřeby ropy (2) s očekávanou velikostí ložiska. Používat 3-4 denní světovou spotřebu, jako protiargument vůči ropnému zlomu je směšné. Tedy bylo by, kdyby to nebylo smutné.

Jedno je nutné "rozumným" vytknout. Používat světovou spotřebu nebylo zcela korektní. Představitelé firmy mluví o nejvýznamnějším nálezu posledního desetiletí na Norském kontinentálním šelfu (1B). Bude tedy vhodnější použít údaje pro Norsko. Ropná produkce za stát (3) dosáhla 2,35 milionu barelů za den. Prostou kalkulací se dostáváme na hodnotu v rozmezí 63,8 až 106,4 dne.
Zástupci firmy i Norského království jsou nepochybně velice šťastni, že nalezli dodatečný finanční zdroj pro léta budoucí, protože jejich produkce klesá ročně zhruba o 0,1 milionu barelů denní produkce. Firma očekává zahájení produkce za deset let, kdy bude Norsko produkovat něco okolo 1,35 MBOE/den (při odhadnutém - lineárním poklesu).
Pochopitelně, že je možné argumentovat nepřesností údajů a kdo ví čím ještě, protože čísla lze odmítnout. Hranici zoufalství můžeme najít i jinde. Prostá volba slov "most important exploration event on the Norwegian continental shelf in the last decade" (1B) - nejvýznamější v poslední dekádě - by měla rozeznít poplašné zvonky. Měla by, ale nerozezní.
A.

Zdroje:
2) Spotřeba ropy ve světě (mil. barelů/den, čtyřletý průměr)

3) Produkce ropy EN
Norská produkce v roce 2006 byla 2,786 milionu barelů za den. Do roku 2009 poklesla na hodnotu 2,350 MBOE/den tedy o cca 0,1 MBOE/den za rok.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Daník | E-mail | Web | 21. prosince 2011 v 15:41 | Reagovat

máš pěkný blog ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama