Noticky z lomu no. 005

5. června 2011 v 16:37 | AgriCE |  Noticky

Jádrokurky

Posledních několik dní bylo hezky výživných. Z pohledu letošní úrody v okolí to bylo díky počasí naruby, ale zato zpravodajství, to se překonávalo.Období od poslední noticky se neslo v duchu zoufalého úprku. Nevím jak jinak popsat, co se ve světě médií odehrávalo. Neustále se nelepšící situace v postižené jaderce ("dyť už to dávají do kupy takovou dobu!") vedoucí k útokům na snahu o zachování relativně rozumné energetické politiky a k tomu, doslova se přisr..., aférka se zdravou výživou. Předpokládám, že přátelé a známí nebyli překvapeni, když mojí jedinou reakcí byl sarkastický úsměšek, případně brutální řehot. Rychle mne přešel, když druh Homo (a tak dále) znovu předvedl svůj potenciál k nalézání "správných" odpovědí skrze dobré úmysly.
Krvavé průjmy (1), způsobované "toxickým" kmenem obligátní střevní bakterie EC, rozpoutaly mediální kampaň, jejímž důsledkem bylo (alespoň chvilkové) uvědomění si části populace, že ne vše, co je bio, je nutně i zdravé (zdravotně nezávadné). Bohužel, osvětová kampaň rychle skončila, když se na Španělských bi-o-kurkách nepotvrdil původce onemocnění (2), ale jen OBYČEJNÁ "ehek". Zde trochu odbočím s poznámkou o nedostatku soudnosti určitých jedinců, jež vyslovují "ehek", případně "ekolí" a podobně, ve snaze (zřejmě) přiblížit posluchačům problematiku binomické nomenklatury. Ovšem i jejich zřejmě nemalá inteligence bledne nad rekcemi na popření výskytu rizikového kmene u předmětných okurek. Co na tom, že se na milých biookurkách nachází fekální bakterie. Hlavně, že se nejedná o riziko! Postrádám pouze vysvětlení, jak se EC na milé plody mohla dostat bez antropogenního transportu. To na ně chodilo defekovat nějaké zviřátko? Nemůže to být, čirou náhodou, důsledek hnojení fekáliemi na list v době, kdy jsou již vytvořeny malé okurky? Něco podobně chytrého je, dle mého názoru, možným vysvětlením probíhající "epidemie" kolibacilózy. Taková hnojivá zálivka z neprokvašených slepičinců...
Zatímco z okurek mne hlava (ani jiná část těla) nebolí (prozatím), tak rozhodnutí našich západních sousedů již bolest hlavy způsobuje. Rozhodnutí, že Německo nebude od roku 2022 využívat atomové elektrárny (3).
Nastávají nám velmi zajímavé časy, řekl bych. V současnosti produkují Němci 23 procent elektřiny z jádra. To znamená, že musí zvýšit produkci z obnovitelných a fosilních zdrojů o dobrých 13 procent. Samozřejmě za předpokladu, že se jim současně podaří snížit spotřebu o deset procent. To vše v situaci, kdy se nedaří zvýšit produkci plynu ze současných nalezišť a předpokládá se export z nalezišť ve východní Sibiři (4). Prakticky přes celý kontinent. Co může znamenat ještě silnější navázání na jediný energetický zdroj? Jásající GAZPROM.
Sledování debat mezi zastánci a odpůrci jádra, případně OZE, mne nutí si znovu položit jednu otázku. Otázku po správnosti úvah nad složením energetického mixu. Není krátkozraké (při stávající úrovni technologií) řešit, z čeho bude pocházet elektřina v síti?
Představme si situaci, kdy v souvislosti s poklesem dostupnosti zdrojů bude růst při zachování marže cena zboží. Důsledkem bude další pokles produkce, vedoucí k růstu ceny. To povede k poklesu disponibilního příjmu a znovu poklesu nákupu. Tento cyklus se bude opakovat tak dlouho, dokud nedojde k ustavení nové rovnováhy. V tomto novém equilibriu nebude mít většina populace na produkty z kategorie high-tech.
Udělejte si malý test. Vezměte sklenku svého oblíbeného (uklidňujícího) nápoje a usedněte na podlahu libovolné místnosti v domácnosti. Potom si ve své imaginaci vytvořte obraz místa, kde se nacházíte. Teď z obrazu odstraňte cokoli užívající (obsahující) zástupce skupiny prvků vzácných zemin nebo Germanium - polovodiče, elektronika, baterie, solární technologie, plasty (PET). V dalším kroku odstraňte vše, co ke svému vzniku využilo zařízení z předchozí kategorie. Rozhlédněte se po svém obrázku. Teď si odpovězte na otázku, nač ještě potřebujete elektřinu.
Abych nezapomněl, asi budete potřebovat toho "paňáka".
Mám jen jedinou jistotu. Když se budeme chovat jako stádo stižené stampede (panickým úprkem), skočíme, stejně jako mnohé stádo, z energetického útesu.
A.

Použité zkratky:
EC - Escherichia coli (http://cs.wikipedia.org/wiki/Escherichia_coli)
EHEC - enterohemoragická EC - označení kmene (sérotypu) dle typu virulence vůči střevní stěně
OZE - obnovitelné zdroje energie (takzvaně)

Zdroje:
2) kmen O 104 enterohemoragické Escherichia coli, viz: Španělské okurky to nebyly...
Oil and gas production in Russia to fall after 2011 - LUKoil head
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jirik | 19. června 2011 v 11:13 | Reagovat

Jinak co říkáš na tuhle zprávu http://www.zvedavec.org/vezkratce-5230.htm asi příprava na horší časy řekl bych ;-)

2 zdravíím | 19. června 2011 v 21:12 | Reagovat

pěknej článek, díky za něj díky ...
nechápu že tyto základní věci nikdo nechápe, nechápu že skoro nikdo nic nechápe, nebo spíš když již to někdo chápe, stejně těžko říct, co s tím..
jinak, vidím problém v tom, že byty, domy, jsou prošikované elektronikou, ta odvykací kůra bude brutální...ještě že naši politici řeší, o kolik  procent se zdraží el, za 20let prý o 30 procent... ha ha ha..možná ale to již nikdo nebude brát žádný plat ani důchod...pak bych tomu rozuměl..

3 AgriCE | 23. června 2011 v 7:43 | Reagovat

[1]: Pokud to splní, tak lze jen pustě závidět. Tedy pokud nebude moskvanům přidělena půda někde za Uralem.

[2]: Tak pod to, že odvykačka bude stát za to, se klidně podepíšu.
A.

4 gta 5 cheats | E-mail | Web | 21. listopadu 2017 v 17:08 | Reagovat

Thank you for your information that you've shared. It's really helpful for me.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama